Pazartesi, Haziran 23, 2008

Anlamak imkansız!

Kırklı yaşlarda şehirli bir anne yirmili yaşlardaki üniversite öğrencisi kızının eve geç saatlarde dönmesinden rahatsız olarak şöyle diyor: evlen de kocan izin verirse istersen eve saat beşte gir!

Bu ne demek??

Sen üniversite de okuyor olsan, yirmili yaşlarında da olsan, nüfus cüzdanında cinsiyet bölümünde KADIN yazıyor diye SENİ BİREY OLARAK GÖRMÜYORUM. Peki bunu kim söylüyor yine bir KADIN!

Yani bir kadın tek başına kendi hayatı konusunda karar verme yetisine sahip değil. BAŞINDA biri olmalı. Bir baba veya bi koca..kısaca bir ERKEK. Peki canlıların bu grubunun bizden daha mı fazla çalışan beyin hücresi var? Bizden daha çoook mu zekiler??

Biz hem onların yaptığı işi yani dışarıda çalışma eylemini, hem de evde yapamadıkları işi yani kendi kendine bakabilme, evi toparlayabilme, yemek yapabilme, çocuklara bakabilme işini onlardan daha iyi ya da en azından onlar kadar iyi yapamıyor muyuz???

Sorun nerede o zaman??

??

Daha kadınların beyninden bu yanlış düşünceyi silemezken; erkeklerin beyninden nasıl silicez??

Nasıl doğrunun bu olmadığını göstericez?

Eğitimle mi ??

Bunun da bir etkisi olmadığını düşünmeye başladım.

Çünkü böyle düşünen kadınların arasında eğitimliler de hayli fazla!

...

2 Yorum:

Anonymous Adsız dedi ki...

doğru söylüyor ve doğru düşünüyorsun yavrum fakat ne yazikki türk toplumunun gelişi böyle yaratılış ozaman ki erkek daha güçlü imiş ama şimdi öyle mi ki karısından nafaka alıp yan gelip yatanlar.Bunlara ne demeli bu türler de kadınlardan izizn alıp sonra sokağa çıkmaları gerekmez mi

10:38 ÖÖ  
Blogger matilda dedi ki...

karısından nafaka alan da var, karısını işe gönderip evde yan gelip yatan da.. Birinin diğerini sömürmediği, ezmeye çalışmadığı, kadınla erkeğin eşit olduğu bir toplumu o kadar çok istiyorum ki.

8:45 ÖS  

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

<< Ana Sayfa